Hakkımda

Merhaba ben Hande,

şimdi haklı olarak sorabilirsiniz bu konularda "uzman mısın?" diye hayır uzman değilim ayrıca bu kadar çetrefilli konuların bir tek uzmanı var mı bilmiyorum açıkçası... Gerçi psikologlar, yaşam koçları, evlilik danışmanları, pedagoglar, kişisel gelişim uzmanları, insan kaynakları uzmanları, kariyer planlamacılar... Bu konularda insanlara yardımcı olmaya çalışıyorlar, liste daha da uzayıp gidiyor.

Elbette içinden çıkamayacağımız konularda kesinlikle profesyonel yardım almalıyız. Ancak atalarımız hekimden sorma çekenden sor demişler, ben de buradan yola çıkarak kendimin ve sizlerin yaşanmış tecrübelerini bir araya getirerek insanların bu konular üzerine biraz durup düşünmelerini sağlamak istiyorum.

CV nam-ı diğer öz geçmiş;

Yaş 18 liseyi bitirip bir özel bankanın yan kuruluşunda çalışmaya başladım,
Yaş 21 Evlendim (Eşim Kemal),
Yaş 22 İlk çocuğum oldu (Burak),
Yaş 23 ikinci çocuğum oldu (Ceren),
Yaş 24 Bankadaki birim kapandığı için ya başka bir ile gitmemiz veya tazminatımızı alıp ayrılmamız istendi ben ikinciyi seçtim işsiz kaldım.
Yaş 24 Neyse ki işsizliğim fazla uzun sürmedi bir kamu kurumunda geçici olarak işe başladım,
Yaş 25 Kurumun sınavlarına girip kadroya geçtim,
Yaş 26 Üniversiteyi bitirdim (İktisat fakültesi),
Yaş 26-29 çeşitli eğitimlere ve ingilizce (başlangıç) kursuna gittim, yüksek lisans için ders çalıştım,
Yaş 29-33 Yüksek lisansı bitirdim (istatistik),
Yaş 33-37 İstatistiğin bir alt konusu olan örnekleme üzerine çalışmaya devam ettim,
Yaş 38 Çalıştığım birim isteğim dışında değişti ve kendimi "Stratejik Planlama" konusunun içinde buldum.
2015 yılı itibariyle 46 yaşımdayım ve çalışmaya devam ediyorum.

Bütün bu zaman zarfında mesleki gelişim, kişisel gelişim ve kariyer anlamında sayamayacağım kadar çok kursa, seminere ve çalışmaya katıldım.

Benim için en anlamlıları;

- ingilizcemi ilerletmek için gittiğim 1,5 yıllık ingilizce kursu,
- 3 aylık web tasarım kursu idi.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç boş durmadım sürekli araştırdım, çalıştım en önemlisi tüm bunları severek, isteyerek yaptım.

Tabi bu arada hobilerime de zaman ayırmaya çalıştım, örgü, dikiş, takı tasarım (şu aralar amigurumi ile uğraşıyorum ve bu konuda bir bloğum var.) gibi, ilgi duyduğum konulara ise grafik tasarım, reklam, dergiler, girişimcilik gibi konuları sayabiliriz.

Evlilik devam etti çocuklar büyüdü 2014'de Burak makina mühendisliğini, Ceren mimarlık bölümünü bitirdi ikisi de özel firmalarda işe başladılar, bir yandan da yüksek lisansa devam ediyorlar. Ben ise bu aralar yetişkin ebeveynliğini öğreniyorum bunun üzerine kafa yoruyorum.

Sonuç olarak; Tüm bunları yaparken etrafımı çok iyi gözlemlemeye, analiz etmeye, benden önce bu yollardan geçen insanları izlemeye, dinlemeye gayret ettim ve bunun çok faydasını gördüm. Çok soru sordum, etrafımdaki insanlardan çok fikir ve yardım aldım, buradan hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek isterim. Bazı şeyleri doğru yaparken bazı şeyleri de yanlış yapmışım şimdi farkediyorum. Özellikle çocuk yetiştirme konusu bana göre dünyanın en zor işi çünkü, doğru ya da yanlış yaptığınızı anlamak on yıllar alıyor ve eğer yanlış yapmışsanız geri dönüp düzeltme gibi bir şansınız olmuyor maalesef...

İşte buradan yaşadığım doğruları, yanlışları, tecrübeleri, mutlulukları, üzüntüleri sorunları, çözümleri olabildiğince paylaşmak istedim.

Belki birine faydası dokunur... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder